Fryderyk Chopin – tajemnica piękna.
Wykład i recital fortepianowy Aleksandry Sławińskiej

Dlaczego muzyka Chopina zachwyca cały świat? Co sprawia, że chopinowskie kompozycje poruszają, przenoszą nas do innej „krainy”, w której chciałoby się pozostać na zawsze? I czy to prawda, że muzyka polskiego kompozytora leczy? Czy piękno romantycznych mazurków, walców, nokturnów, może uratować dzisiejszy świat?

Na te i inne pytania Aleksandra Sławińska próbuje odpowiedzieć podczas spotkania łączącego wykład z zakresu psychologii piękna i pedagogiki sztuki z dopełnieniem muzycznym w postaci utworów Chopina zaprezentowanych przezeń na żywo (m.in. walc cis-moll op. 64 nr 2, mazurek a-moll op. 68 nr 2, walc a-moll op. posth, Nokturn cis-moll op post., mazurek C-dur op. 24 nr 2, walc a-moll <Found in New York>).

Wyjątkowy występ rodzi możliwość wspólnej refleksji nad niezwykłą tajemnicą – tajemnicą piękna muzyki Fryderyka Chopina, którego dzieła Robert Schumann opisywał jako „armaty ukryte w kwiatach”.

Fryderyk Chopin – tajemnica piękna” swą premierę miał w 24 marca 2024 r. w Salonie Chopin kultowego Chopin Boutique w Warszawie. Na wydarzeniu pojawili się melomani ze stolicy, Lublina i Radomia, a także zza granicy. Jedna ze Słuchaczek, tuż po wydarzeniu, napisała w Swej recenzji: „Wspaniałe połączenie opowieści o pięknie! Wstęp Pani Aleksandry czarujący (…)” (źródło recenzji: biletyna.pl). Pozytywne „echo” na temat autorskiego formatu Aleksandra Sławińskiej dotarło do Dyrektora Centrum Kultury w Świdwinie Pana Marcina Naruszewicza (wieloletni śpiewak opery bydgoskiej) , który zaproponował, by A. Sławińska przedstawiła swojego „Chopina…” w Sali Rycerskiej zabytkowego Zamku w Świdwinie, co też odbyło się 28 września 2024 roku, przy czym wystąpienie zakończyło się owacjami na stojąco i bisem, o który prosiła swymi długimi brawami zgromadzona publiczność. Podobnie zareagowała publiczność Gryfickiego Domu Kultury, który wydarzenia artystyczne Nowego Roku 2025 rozpoczął od styczniowego wystąpienia Aleksandry Sławińskiej. Oprócz bisu poprzedzonego owacjami na stojąco, pojawiły się w Internecie recenzje zarówno Publiczności, jak ówczesnego Dyrektora GDK – wieloletniego dziennikarza Polskiego Radia, krytyka literackiego i poety – doktora Konrada Wojtyły. Na swoim profilu (źródło: facebook. com/Konrad Wojtyła AUTOR) dr Konrad Wojtyła pisze „Talent. Skromność. Klasa… Artystka na światowym poziomie”, zaś Pani Klaudia Grządziela (słuchaczka) dodaje, że „Warto było spędzić ten wieczór z tak wspaniałą osobowością”. Pani Barbara Lipiecka, również słuchaczka, określa ten wieczór jako „Piękne spotkanie z muzyką Chopina” i dodaje: „Pani Aleksandra w cudowny sposób przybliżyła nam twórczość Chopina i jej obecne znaczenie w życiu codziennym”. Dosłownie dzień po występie w Gryfickim Domu Kultury, za pośrednictwem profilu GDK (facebook. com), opublikowana zostaje następująca informacja: „Aleksandra Sławińska (…) wystąpi ze swoim programem w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku”, gdyż to właśnie amerykański Manhattan stanowił kolejny, choć z pewnością nie ostatni przystanek, dla formatu <Chopin. Tajemnica piękna> Aleksandry Sławińskiej.

Tak oto 17 kwietnia b.r. Aleksandra Sławińska zaprezentowała swój program w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, przy czym tym razem zatytułowany był on <The Beauty of Chopin>. Wydarzenie okazało się być sukcesem (wszystkie wolne miejsca w Sali koncertowej konsulatu zostały zarezerwowane). Tym razem, wykład i recital fortepianowy Aleksandry Sławińskiej, połączony został z wystawą obrazów jej kuzyna – Jacka Laroux. Jeden z obrazów pn. <Chopin>, tworzony był przez Laroux, który w trakcie szkicowania słuchał gry na fortepianie swojej kuzynki – Aleksandry Sławińskiej. <The Beauty of Chopin> poprowadził w NYC wicekonsul Mateusz Dębowicz, zaś gości przywitał konsul generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz.

Aleksandra Sławińska – polsko-amerykańska psycholog i pianistka, wykładowca akademicki (Pomorski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University). W przeszłości laureatka prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in II miejsca na na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Steinway Klavierspiel-Wettbewerb (Hamburg, Niemcy), I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego (Łomianki-Warszawa). Zapisała się w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego jako wychowanka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie (I i II stopień). Aleksandra Sławińska publikuje esseye naukowe (m.in na łamach „Kontekstów Pedagogicznych”, „Wychowania Muzycznego”, „Symbolae Europaeae” itd.), a także występuje podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Jest w trakcie procedury doktoratu. Posiada podwójne obywatelstwo: polskie i USA, żyje „między” dwoma tymi krajami, a w swych wykładach łączy teorie polskie (wychowanie estetyczne Szumana) z amerykańskimi (engagement with Beauty Diessnera). Jest zapraszana w roli gościa paneli eksperckich festiwali artystycznych („Słyszę dobre dźwięki”, Filharmonia Szczecińska), czy też wydarzeń popkultury („Kino kobiet” sieci Kina Helios), zaś jej artykuły naukowe i prace badawcze z zakresu psychologii muzyki przedrukowywane są w czasopismach ogólnopolskich. Jest psychoterapeutą certyfikowanym przez Instytut Vitkora E. Frankla w Wiedniu (nurt egzystencjalny). Jako jedyna polsko-amerykańska artystka-naukowiec, łączy w swych wystąpieniach wykład popularno-naukowy z zakresu psychologii muzyki z muzyką wykonywaną przez siebie samą na żywo, co stanowi niewątpliwą nowość w świecie kultury polskiej.