Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego jest jedynym teatrem zawodowym w Koszalinie i jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych na Pomorzu Środkowym.

Teatr jest chyba najbardziej ulotną ze sztuk. Magiczny, tajemniczy i nieprzewidywalny za każdym razem zabiera widza w niepowtarzalną podróż, z której ten może powrócić z własnym, pełnym wrażeń i osobistych przeżyć “bagażem”. Ludzi teatru nic nie cieszy bardziej niż pełna widownia. Nasz repertuar staramy się dostosować do Państwa oczekiwań, a sztuki wypełnić przesłaniami, które będą ważne i aktualne dla dzisiejszego widza. Tego młodszego i tego starszego. Głęboko wierzymy w to, że dobra sztuka to taka, którą pokocha nie tylko profesor literatury, ale i zwykły, wrażliwy uczeń.

Nasz teatr prezentuje również spektakle poza swoją siedzibą – w miejscowościach niejednokrotnie oddalonych o wiele kilometrów od Koszalina. Gościmy także na licznych konkursach i ogólnopolskich festiwalach. Wszędzie bowiem jest miejsce na nieustający dialog w magicznym spotkaniu widza z aktorem. Potem zaś z radością słuchamy jak powracacie Państwo do “tamtych” wrażeń i uczuć, które często wyciągacie z cennej szkatułki zwanej pamięcią.

Historia naszego teatru sięga czasów tzw. Trójki wspaniałych: Stefana Nafalskiego – pierwszego dyrektora naczelnego, Jerzego Jurowskiego oraz Ireny Górskiej – Damięckiej (1953-1955) – kierownika artystycznego, której zawdzięczamy nazwę: Bałtycki Teatr Dramatyczny. Warto nadmienić, że próby do pierwszej premiery odbywały się w ciasnej świetlicy Ligii Kobiet, później – sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois. Ówczesny teatr działał w oparciu o metaforyczne “wariackie papiery”. Był odpowiedzią na brak artystycznej działalności na ziemiach koszalińskich. Z tego też powodu Irena Górska nazwała go Teatrem Ludzi Żarliwych. Powstał on jesienią 1953 roku. Powołany został do życia jako pierwsza w Polsce scena opierająca swoją aktywność na środkach pochodzących z budżetu Wojewódzkiej Rady Narodowej. Pierwszy sezon artystyczny rozpoczął się premierą sztuki Aleksandra Fredry zatytułowanej “Śluby panieńskie” w reżyserii Ireny Górskiej – Damięckiej, ze scenografią Feliksa Krassowskiego. Premiera odbyła się 16 stycznia 1954 roku w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury, od którego wynajęto scenę na tę właśnie okoliczność. Irena Górska – Damięcka, nie zważając na czekające na nią przeciwności i trudy, a także na brak stałej siedziby powołała teatr objazdowy. Dziś to nie do uwierzenia, ale próby odbywały się w pociągach czy wynajętych pokojach. Aktorzy zatem na co dzień zmagali się z ciężkimi warunkami pracy. Nikt jednak nie rezygnował żywiąc nadzieję, że teatr przetrwa i dzięki fantastycznej grupie zapaleńców pewnego dnia zyska swoją stałą siedzibę. Tak też się stało.

Od 1958 roku teatr nosi imię Juliusza Słowackiego, nadane przy okazji uroczystej premiery “Fantazego” w inscenizacji Tadeusza Aleksandrowicza, która odbyła się 12 kwietnia 1958 roku w nowo oddanym do użytku gmachu koszalińskiej sceny. Teatr, początkowo grający w sali Wojewódzkiego Domu Kultury, zyskał wówczas dla swoich potrzeb poewangelicką świątynię z początku XX wieku. W latach 2007-2008 gmach przeszedł gruntowną modernizację. Od 2007 roku szefem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego jest Zdzisław Derebecki.

Menu
Wielkość czcionki
Kontrast