Partnerzy i Sponsorzy:

Organizatorem teatru jest
Miasto Koszalin.

O Teatrze

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego jest jedynym teatrem zawodowym w Koszalinie i jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych na Pomorzu Środkowym.

Teatr jest chyba najbardziej ulotną ze sztuk. Magiczny, tajemniczy i nieprzewidywalny za każdym razem zabiera widza w niepowtarzalną podróż, z której ten może powrócić z własnym, pełnym wrażeń i osobistych przeżyć "bagażem". Ludzi teatru nic nie cieszy bardziej niż pełna widownia. Nasz repertuar staramy się dostosować do Państwa oczekiwań, a sztuki wypełnić przesłaniami, które będą ważne i aktualne dla dzisiejszego widza. Tego młodszego i tego starszego. Głęboko wierzymy w to, że dobra sztuka to taka, którą pokocha nie tylko profesor literatury, ale i zwykły, wrażliwy uczeń.

Nasz teatr prezentuje również spektakle poza swoją siedzibą - w miejscowościach niejednokrotnie oddalonych o wiele kilometrów od Koszalina. Gościmy także na licznych konkursach i ogólnopolskich festiwalach. Wszędzie bowiem jest miejsce na nieustający dialog w magicznym spotkaniu widza z aktorem. Potem zaś z radością słuchamy jak powracacie Państwo do "tamtych" wrażeń i uczuć, które często wyciągacie z cennej szkatułki zwanej pamięcią.

Historia naszego teatru sięga czasów tzw. Trójki wspaniałych: Stefana Nafalskiego - pierwszego dyrektora naczelnego, Jerzego Jurowskiego oraz Ireny Górskiej - Damięckiej (1953-1955) - kierownika artystycznego, której zawdzięczamy nazwę: Bałtycki Teatr Dramatyczny. Warto nadmienić, że próby do pierwszej premiery odbywały się w ciasnej świetlicy Ligii Kobiet, później - sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois. Ówczesny teatr działał w oparciu o metaforyczne "wariackie papiery". Był odpowiedzią na brak artystycznej działalności na ziemiach koszalińskich. Z tego też powodu Irena Górska nazwała go Teatrem Ludzi Żarliwych. Powstał on jesienią 1953 roku. Powołany został do życia jako pierwsza w Polsce scena opierająca swoją aktywność na środkach pochodzących z budżetu Wojewódzkiej Rady Narodowej. Pierwszy sezon artystyczny rozpoczął się premierą sztuki Aleksandra Fredry zatytułowanej "Śluby panieńskie" w reżyserii Ireny Górskiej - Damięckiej, ze scenografią Feliksa Krassowskiego. Premiera odbyła się 16 stycznia 1954 roku w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury, od którego wynajęto scenę na tę właśnie okoliczność. Irena Górska - Damięcka, nie zważając na czekające na nią przeciwności i trudy, a także na brak stałej siedziby powołała teatr objazdowy. Dziś to nie do uwierzenia, ale próby odbywały się w pociągach czy wynajętych pokojach. Aktorzy zatem na co dzień zmagali się z ciężkimi warunkami pracy. Nikt jednak nie rezygnował żywiąc nadzieję, że teatr przetrwa i dzięki fantastycznej grupie zapaleńców pewnego dnia zyska swoją stałą siedzibę. Tak też się stało.

Od 1958 roku teatr nosi imię Juliusza Słowackiego, nadane przy okazji uroczystej premiery "Fantazego" w inscenizacji Tadeusza Aleksandrowicza, która odbyła się 12 kwietnia 1958 roku w nowo oddanym do użytku gmachu koszalińskiej sceny. Teatr, początkowo grający w sali Wojewódzkiego Domu Kultury, zyskał wówczas dla swoich potrzeb poewangelicką świątynię z początku XX wieku. W latach 2007-2008 gmach przeszedł gruntowną modernizację. Od 2007 roku szefem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego jest jego były aktor, Zdzisław Derebecki.

Serwis używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję