Partnerzy i Sponsorzy:





Organizatorem teatru jest
Miasto Koszalin.

Aktualności

9. KKM m-teatr 2018: Fundacja Teatr Zamiast

CURKO MOJA OGŁOŚ TO. RYTMIZOWANY BIULTETYN Z WYSTAWY MARII WNĘK - 20.09., GODZ. 21:00

SPEKTAKL KONKURSOWY

Malarka Maria Wnęk (1922-2005) nie była absolwentką akademii ani uczennicą wielkich mistrzów palety. Ukończyła zaledwie cztery klasy, w rodzinnej wsi uważano ją za osobę niespełna rozumu. Jako malarka zadebiutowała dopiero po czterdziestce. Twierdziła, że malować każe jej sam Bóg, którego gorliwie czciła od najmłodszych lat. Jej ekspresyjne obrazy – przedstawiające głównie świętych, a na rewersach zawierające przesłanie artystki do świata – znajdują się dziś w najważniejszych galeriach sztuki art brut na całym świecie. 

Curko moja, ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk to sztuka, która mówi zarówno o niezwykłej postaci, jak i o świecie, który jej się przygląda, o wyobcowaniu i wyobraźni, o prawdziwej sztuce i o tym, jak ją postrzegamy. „To spektakl o różnych sposobach patrzenia na świat. O empatii i ludziach, którzy nie potrafią pokonać poczucia wyższości w stosunku do drugiego człowieka” (Magdalena Drab).

Monodram przygotowany w łódzkim Teatrze „Zamiast” został zakwalifikowany do finału 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF” (2018).

Scenariusz: Magda Drab
Muzyka i konsultacja reżyserska: Albert Pyśk
Inspicjent/sufler: Mariusz Sikorski
Foto: Karol Budrewicz

https://www.youtube.com/watch?v=yETmUMGJscs

Po spektaklu, w ramach cyklu m-gadugadu-teatr, zapraszamy na rozmowy niekontrolowane z twórczynią w foyer teatru.