WERDYKT 10. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr

Jury 10. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr w składzie:
Aneta Groszyńska – przewodnicząca
Zdzisława Derebecki
oraz Tomasz Domagała

na posiedzeniu w dniu 21 września 2019 r., po obejrzeniu siedmiu konkursowych spektakli postanowiło przyznać dwie równorzędne II. nagrody w wysokości 5000 złotych.

Poziom artystyczny prezentowanych spektakli był wysoki, ale nie na tyle, by przyznać pierwszą nagrodę. Brakowało spektaklu, który byłby spełnieniem wszystkich artystycznych kryteriów, rozumianych przez nas jako połączenie wybitnego poziomu teatralnego rzemiosła z osobistą, szczerą i nieoczywistą wypowiedzią artystyczną twórców. Dwa nagrodzone przez jury spektakle spełniają owe kryteria połowicznie, dlatego mimo pewnych zastrzeżeń postanowiliśmy jednogłośnie je nagrodzić, doceniając talent i nakład pracy, włożony w ich przygotowanie. Tym bardziej, iż na tle pozostałych prezentacji wyróżniały się one poziomem intelektualnego i emocjonalnego zaangażowania reżysera oraz pozostałych twórców.

Nagrodę Prezydenta Koszalina w wysokości po 5000 złotych otrzymują więc ex equo:
– za pełen szczerości i wewnętrznego zaangażowania spektakl, będący połączeniem wnikliwej, osobistej i nieoczywistej lektury oczywistego tekstu, zrealizowany w celu podjęcia próby redefinicji stereotypów oraz eksploracji nowych dróg odkrywania intymnej kondycji współczesnego człowieka – ANDRZEJ BŁAŻEWICZ za spektakl „Śluby panieńskie” z Teatru Polskiego w Poznaniu
oraz
– za konsekwentny, niezwykle wysoki poziom reżyserskiego rzemiosła, polegającego na precyzyjnej konstrukcji teatralnych narracji, umiejętnej nimi grze z widzami i aktorami oraz zbudowaniu świadomej i konsekwentnej struktury scenicznego świata, czego wynikiem jest znakomicie zagrany i zakomponowany spektakl, zrealizowany pomimo trudności z rozedrganym wewnętrznie od strony dramaturgicznej i literackiej tekstem dramatu – JAN HUSSAKOWSKI za spektakl „Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych” z Teatru im. Kochanowskiego w Opolu.

Koszalin, dnia 21 września 2019.

Koszalin, dnia 21 września 2019 r.

Jury nagrody „Młodzi oceniają młodych” w którym zasiadło sześcioro uczniów z trzech koszalińskich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Dubois, II Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego oraz Zespołu Szkół Numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w składzie: Julia Chachuła, Natalia Kwiatkowska, Antoni Majewski, Mykola Niedow, Wiktoria Pocheć, Natan Trzeciak po długich i burzliwych obradach postanowiło przyznać nagrodę dla najlepszego reżysera 10-tych Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr 2019

Pani Agata Puszcz
za spektakl „Humanka”

Uzasadnienie werdyktu jury:
Przyznajemy nagrodę za spektakl poruszający niecodzienną tematykę. Dotykający głębokich pytań o wartości humanistyczne i odpowiadający na wątpliwości dotyczące człowieczeństwa. Są to pytania trudne, aczkolwiek w „Humance” podane w lekkiej formie, co – naszym zdaniem – jest również ogromną zaletą tego przedstawienia. Chcielibyśmy również podkreślić ogrom pracy reżyserskiej włożonej w pracę z aktorami, co zaowocowało ich bardzo naturalną grą na scenie.

W dniu 21 września 2019 r. po spektaklu „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” komisja w składzie Agata Kowalska, Rafał Wołyniak, Tomasz Ogonowski otworzyła oficjalnie urnę z głosami publiczności, która oddała głosy na:
– najlepszą aktorkę Festiwalu
– najlepszego aktora Festiwalu
– najlepszy spektakl Festiwalu

Po przeliczeniu głosów komisja stwierdziła:
– oddano głosów: 78
– oddano głosów ważnych: 71

Największa liczbę głosów otrzymali:
– w kategorii najlepsza aktorka: Alina Czyżewska za rolę w spektaklu „Tchnienie”
– w kategorii najlepszy aktor: Karol Kossakowski za rolę w spektaklu „Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych”
– w kategorii najlepszy spektakl: „Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych”

Podczas Gali Zamknięcia Festiwalu spośród głosujących w Plebiscycie Publiczności widzów wylosowano:

Joannę Brożynę-Stępniak
Ewę Czapik-Kowalewską
Daniela Bagnuckiego

Zwycięzcy otrzymują upominki od BTD w postaci dwóch podwójnych zaproszeń na spektakle BTD w sezonie artystycznym 2019/20.