Reżyseria: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska

Premiera: 2017-12-09

Autor: Tomasz Ogonowski

Obsada: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Beata Niedziela, Dominika Mrozowska, Małgorzata Wiercioch, Artur Czerwiński, Wojciech Kowalski, Wojciech Rogowski

 

Inspicjent: Izabela Rogowska

Scenografia: Beata Jasionek

Foto: Izabela Rogowska

Projekcje multimedialne: Łukasz „SKYW” Wasilewski

Muzyka: Maciej Osada-Sobczyński

Kostiumy: Beata Jasionek

Choreografia: Arkadiusz Buszko

Czas trwania spektaklu: 2h (z przerwą)

Sugerowany wiek odbiorcy: 5+

Wirus Świrus … i cała reszta

Bajka „Wirus Świrus i cała reszta” jest zarówno klasyczną baśnią, której bohaterowie przeżywają rozliczne i niezwykle wciągające młodego widza przygody, jak i – ze względu na tematykę – bardzo współczesną przypowieścią pedagogiczną dotyczącą niebezpieczeństw związanych z plagą dzisiejszych czasów: uzależnieniem od technologii.

I chociaż akcja „Wirusa Świrusa…” toczy się wewnątrz nowoczesnego telefonu komórkowego (przedstawionego jako królestwo zamieszkałe przez zainstalowane w nim programy) to jednak jej głównym bohaterem pozostaje dziecko – właściciel owego telefonu.

Oto do królestwa władcy telefonu Imperatora Sam-Dzunga przybywa zły bohater Wirus, któremu przy pomocy sprytu i kłamstw udaje się zdobyć władzę nad programami zainstalowanymi w telefonie, którego właścicielem jest ośmioletni Piotruś. Od tej chwili wspomniane programy mają tylko jedno zadanie: zmuszać Piotrusia do nieustannego używania telefonu. Dziecko przestaje jeść, spać, uczyć się i bawić, zaczyna okłamywać swoją mamę. Innymi słowy: jego zachowanie zaczyna zdradzać wszystkie elementy uzależnienia od telefonu komórkowego. Plan Wirusa jest bardziej przerażający: chce, żeby program uzależniający dzieci  dostał się drogą internetową do innych telefonów, których używają miliony dzieci na całym świecie.

Kiedy sytuacja wydaje się beznadziejna na ratunek Piotrusiowi i innym dzieciom wyruszają trzy niepozorne, nigdy nie używane programy. Wejdą one do świata rzeczywistości wirtualnej i po przeżyciu emocjonujących i groźnych przygód uratują zarówno telefon jak i samego Piotrusia (oraz inne dzieci) od złego wpływu Wirusa Świrusa.

Bajka „Wirus Świrus”, na którą zapraszamy do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie w ostatniej części niesie ze sobą także inne przesłanie: przyjaźń, miłość i gotowość do poświęceń to wartości, dzięki którym można pokonać zło tego świata.

Mamy przyjemność poinformować, że spektakl „Wirus Świrus… i cała reszta” w reżyserii Żanetty Gruszczyńskiej-Ogonowskiej został zakwalifikowany do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. 

UWAGA! BAJKA DLA DZIECI OD LAT PIĘCIU.

Serdeczne podziękowania dla:
Katarzyny Ulickiej-Pydy za rolę Mamy Tego Co Telefon Jego
Wojciecha Rogowskiego za rolę Securita Defendera
Igora Korczyka za rolę Pana Piotrusia
Wojciecha Kowalskiego za głos sms

Marcina Torbińskiego za nagrania video
Pawła Spisaka za montaż video
Alicji Brożyny za nagrania audio