Reżyseria: Jan Tomaszewicz

Premiera: 2015-07-04

Autor: David Coft, Jeremi Lloyd

Obsada: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska (Helga), Beata Niedziela (Leclerc), Dominika Mrozowska (Mimi), Małgorzata Wiercioch (Edith), Katarzyna Ulicka-Pyda (Michelle), Joanna Żóraw gościnnie (Yvette), Marcin Borchardt (Schmelling), Artur Czerwiński (pianista), Leszek Andrzej Czerwiński (Crabtree), Wojciech Kowalski (Pułkownik), Piotr Krótki (Gruber), Artur Paczesny (Flick), Wojciech Rogowski (Rene), Jacek Zdrojewski (Alberto)

Inspicjent: Dorota Czerkawska

Scenografia: Tatiana Kwiatkowska

Foto: Izabela Rogowska

Muzyka: Adam Bałdych

Teksty piosenek: Iwona Kusiak

Kostiumy: Tatiana Kwiatkowska

Choreografia: Tomasz Tworkowski

Przekład: Hanna Szczerkowska

Allo Allo

Allo Allo to sceniczna wersja popularnego w Polsce brytyjskiego serialu komediowego. Twórcy serialu i autorzy farsy, David Croft i Jeremy Lloyd, wykorzystali i sparodiowali wiele wątków z innego brytyjskiego serialu pt. „Secret Army„, nadawanego w BBC pod koniec lat 70. W Polsce prapremiera sztuki odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w 2006 roku. Tytuł utworu pochodzi z rodzimej stacji BBC, która w czasie wojny nadawała do okupowanej Francji audycje radiowe zaczynające się od słów: „Allo, Allo!”
Akcja farsy toczy w kawiarni „Cafe Rene” w miasteczku Nouvion w okupowanej przez Niemców Francji. Kawiarenka jest miejscem załatwiania szemranych interesów przez skorumpowanych oficerów niemieckich i punktem operacyjnym działaczy Ruchu Oporu.
Właściciel kawiarni, Rene Artois, walczy równie dzielnie jak żołnierze na froncie, aby jego żona Edith nie dowiedziała się, iż ma on romans z kelnerkami Yvette i Mimi. Oczywiście Yvette nie wie o romansie z Mimi, a Mimi o romansie z Yvette! Jeden fałszywy ruch i Rene grozi śmierć: albo ze strony Niemców, dla których przechowuje w kiełbasie fałszywy obraz Upadłej Donny z wielkim cycem mistrza damskich biustów van Klompa, albo ze strony Ruchu Oporu, jeśli odmówi udziału w obłąkańczym spisku mającym na celu zabicie Hitlera, lub też … z rąk zazdrosnej małżonki! Rene ukrywa w kawiarni nie tylko dwóch brytyjskich pilotów, ale również ów słynny obraz, którego sprzedaż po wojnie ma mu zapewnić dostanie życie … niekoniecznie z żoną. Obraz jest również obiektem pożądania Her Flicka z gestapo, któremu towarzyszy nieodłączna Helga. W najmniej odpowiednim momencie zawsze pojawiają się w kawiarni fanatyczni członkowie Ruchu Oporu: Michelle, Madame LeClerc i oficer Crabtree w przebraniu francuskiego żandarma. Autorzy nie zostawiają na nikim suchej nitki. W postaciach fajtłapowatych oficerów czy namiętnych partyzantek z Ruchu Oporu, ośmieszeni zostają wszyscy: Niemcy, Francuzi, Włosi i Anglicy. Aby podkreślić szyderczy dowcip tekstu i umiejętne żonglowanie stereotypami, reżyser Jan Tomaszewicz zrealizował spektakl w koncepcji muzyczno-kabaretowej.

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADiT
Prawa autorskie autora reprezentuje Alexandra Cann Representation

czas trwania 2h 20 min z przerwą